Спорт и фитнесСпорт на отвореном

Раиса Петровна Сметанина - понос скијања

Раиса Петровна Сметанина је совјетски скијаш, петоструки олимпијски шампион. Поновљени шампион СССР-а и света. Освојио сам више од 20 медаља на различитим раздаљинама. Године 1993. у Паризу добила је награду Фаир Плаи за добар пример спортске каријере.

Детињство

Раиса Петровна Сметанина (слика испод) рођен је у селу Мокхцха (Коми АССР) 1952. године. Родитељи будућег шампиона били су хередитарни родитељи.

Девојка се ускоро прилагођавала том животу и са свог срца волела је тундру, њен ваздух, просторе, тишину, плава језера ... Овдје је стекла независност, смиреност, способност ослободити се усамљености - вечни сапутник скијаша у борби за даљину.

Породица Сметанин броји пет браће: Иван, Илиа, Геннади, Федор, Владимир - и две сестре: Ола и Рај. Од раног детињства учили су да скијају, јер је у тундри ово било главно превозно средство. Скије су наслеђене, и дошло је вријеме када су пали у руке Раисе.

Северни регион је живио активно спортски живот. Два директора локалних школа били су велики љубитељи скијања и редовно организовани такмичења за дјецу, а такође су снимили филмове о њему. Током викенда, стално су посјетили једни друге и размењивали савјете, тражећи нове методе обуке. Са својим ентузијазмом успели су да игноришу само ученике школа, али и дјецу из читавог округа.

Прве такмичења и студије

По први пут Раиса је победила у Пецхори на првенству младих у републици. Девојка је заузела друго место. После школе Сметанин Раиса Петровна преселила се у Сиктивкар за пријем на педагошки факултет. Овдје је упознала свог првог тренера - Хермана Кхаритонов - и почела озбиљно да се бави скијама. Након завршетка техничке школе 1970. године, Раиса је одведена у спортско друштво "Жетва" као члан националне репрезентације.

Рана каријера

Године 1971. Раиса Петровна Сметанина је била укључена као тренер репрезентације СССР-а на листи кандидата за учешће на Олимпијади.

Најтеже за спортисте била је 1972. године, када је, како би научила све трикове скијања, радила на хабању. Њен тренер је био Виктор Иванов, а девојку је чувала Галина Кулакова. Захваљујући томе, Раиса је показала добре резултате и заузела треће место на националном првенству (5 и 10 км.).

Прво злато

1974. године донела је прво злато спортисткињу. Раиса Петровна Сметанина га је освојила у екипној релејној трци на Светском првенству у Фалуну. На Олимпијским играма у Инзбруку, совјетски тим је имао непријатности. Галина Кулакова није успела да води екипу из здравствених разлога. Место је преузела Сметанина.

Пет километара далеко, млади скијаш је био сјајан, али изгубио је златну Хелену Текало, изгубивши је само секунд. Раиса је са тренером радила на грешкама и развила стратегију за следећу трку. Ово је донело плодове, а Сметанина је успела да се окрене против свих ривала на удаљености од десет километара. Резултат Олимпијаде је два златна и једна сребрна медаља.

Нове победе

На Олимпијади 1980. године Сметанина Раиса Петровна је ушла у историју скијања као први тркач који је два пута освојио пистележ на појединачним такмичењима. На Светском првенству 1982. атлета освојила је златну медаљу на удаљености од 20 километара, постајући једини совјетски скиер који је ушао у топ шест.

Четрнаесте Олимпијске игре такође су крунисани успехом за Раису. Освојила је две сребрне медаље (10 и 20 км.). И Светско првенство 1985. године довело је злато (релејна трка) у свој ризик.

Олимпијске игре 1988. године могу се такође сматрати успешним. У десет километара трке, Раиса је освојила сребро, а двадесет километара је добила бронзу. Затим је пиједестал успео да заузме и наше друге скијаше - Резтсова и Тикхонова.

Пренос искуства

Схватајући да ће се спортска каријера завршити једног дана, Раиса Петровна Сметанина бринула се о младим атлетичарима из тима. Почела је да едукује нову генерацију руских скијаша. Раиса Петровна, на личном примјеру, показала је дјевојкама колико тешко и марљиво треба да постигну своје циљеве. Славни скијаш је стално тражио им велики темпо, како у тренингу тако иу такмичењима.

Последња победа

Године 1992. Сметанина Раиса Петровна, чија је биографија представљена у овом чланку, отишла је на Зимске олимпијске игре у Албертвиллу. На скијашкој стази под другим бројем појавио се четрдесетогодишњи спортиста. На удаљености од десет километара заузела је четврто место, ау релеју освојила је злато.

Ово је била последња медаља у каријери Раисе Петровне. Постала је симболична и скупа награда. Сада велики возач може да се повуче и пренесе палицу младим и перспективним скијашима. У то време били су Лазутин, Виалбе и Егорова, који су побјегли са Раисом Петровом на Олимпијади. У интервјуима, девојке су увек рекле да је Сметанина дала велики допринос скијању и бројне победе тима - то је само њена заслуга.

За спортска достигнућа Раисе Петровне, руководство Коми републике јој је дало добру кућу.

Copyright © 2018 sr.delachieve.com. Theme powered by WordPress.